Základní péče o pleť

Často se setkávám se ženami, které doposud nikdy o svoji pleť žádným způsobem nepečovaly, nebo jejich starostlivost o pleť začíná a končí umytím vodou, maximálně si na pleť plácnou nějaký krém a víc neřeší. 

Jsou to ženy mladé i starší, které většinou začnou řešit péči o pleť až když je překvapí první vrásky, nebo se jim výrazně zhorší kvalita pleti (např. vlivem těhotensví a porodu nebo v dnešní době zejména kvůli častému nošení roušek nebo respirátorů).

Upřímně, když mi někdo řekne, že si umývá obličej vodou a mýdlem, ježí se mi všechny chlupy na těle 😱 No každopádně s péčí o pleť není pozdě začít v žádném věku. Naše pleť je živý organismus a pravidelná péče se opravdu vyplatí a pleť vám za ni poděkuje.

Vzhledem k tomu, že tento článek je určený zejména úplným začátečnicím, které nemají zaběhnutou žádnou rutinu péče o pleť, píšu zde opravdu jen o těch nejdůležitějších krocích, které by neměly v péči o pleť nikdy chybět.

Pravidelná péče o pleť je důležitá proto, aby naše pokožka byla zdravá a zářivá. O pleť je potřeba pečovat pravidelně 2x denně – vždy ráno a večer.
Večer zbavíme pleť líčidel a veškerých nečistot, které se na pleti usadily během dne a připravíme ji na noční regeneraci.
Ranní péčí pomáháme pleti zbavit se množství nečistot, které se na ní nahromadily během noci. Pleť ve spánku přirozeně regeneruje a vyplavují se toxiny. Na pleti zůstává nadbytečný maz i nečistoty z polštáře. Ranní péče o pleť je velice důležitá, pokožka se prozáří a připraví na den.

Pro úplný začátek jsem péči o pleť jsem rozdělila do 4 nejzákladnějších kroků, které bez problémů zvládnete za pár minutek:

 1. Odlíčení a čistění
 2. Dočistění a tonizace
 3. Hydratační krém
 4. Péče o oční okolí

1. Odlíčení a čištění pleti

Pravidelné čištění pleti ráno a večer je Alfa a Omega péče o pleť. Čištění je nutné provádět opravdu důkladně, abychom z pleti odstranily všechny nečistoty a uvolnily póry. Velmi dobře vyčištěná pleť mnohem lépe regeneruje a lépe vstřebává účinné látky ze sér a krémů.
POZOR vyčistit pleť je opravdu třeba, ikdyž se přes den nelíčíte.

Výrobků určených k odlíčení a čistění pleti je mnoho. V základu se dělí na:

 • Odličovací a čistící pleťová mléka – jsou určená zejména pro velmi suchou a citlivou pleť
 • Odličovací a čistící pleťové oleje – tyto oleje se často při kontaktu s vodou mění na pěnu
 • Čistící balzámy – lze je též na pleti zkombinovat s vodou a změní se na pěnu
 • Čistící gely a pěny – účinně vyčistí ucpané póry a zbaví pleť nečistot. Jsou určené především pro smíšenou a mastnou pleť
 • Micelární vody – micelárním vodám se věnuji v samostatném článku tady >>

Pravidelné čistění pleti je potřeba provádět opravdu vždy. Ikdyž se přes den nenalíčíte, nezapomeňte si večer pleť vyčistit.  

2. Dočištění a tonizace

Po řádném vyčistění pleti následuje dočištění a tonizace. Pleť tak zbavíte zbývajících nečistot, které ještě zůstaly po čištění. Tuto fázi péče o pleť je důležité provádět také ráno i večer

Ráno se díky tonizaci zatáhnou (zmenší) pleťové póry, které jsou pak odolnější vůči vniknutí nečistot a pokožka je matnější během celého dne.  

Večer tonikum pleť dočistí od zbytků make-upu, nečistot i kožního mazu a připraví pleť na následnou péči. 

Nejen pro suchou pleť, ale všeobecně pro žádný typ pleti, nejsou úplně vhodné pleťové vody s alkoholem. Pokud je používat chcete, tak prosím ne pro každodenní péči o pleť, ale pouze čas od času jako péči doplňkovou. U suché pleti je nedoporučuji používat vůbec.

Na dočištění pleti můžete použít:

 • Pleťové tonikum
 • Pleťovou vodu
 • Přírodní květové vody/hydroláty
 

Základem péče o pleť je hydratace

3. Hydratační krém

Vyčištěním a dočištěním jste pleť připravily na příjem živin a hydratace z následující péče. Zejména ze začátku, když nejste zvyklé o svoji pleť pečovat stačí po čistění aplikovat pouze hydratační pleťový krém. Další mezikroky si osvojíte časem. 

Pleťový krém je pomyslná tečka za péčí o pleť. Krém pleť hydratuje, chrání a vyživujeOpravdu doporučuji vybrat si krém hydratační, vhodný pro váš typ pletiTo, že je krém hydratační neznamená, že není zároveň vyživující nebo proti vráskám. 

Pleťové krémy se dělí na denní a noční:

 • Denní krémy mají zejména funkci ochrannou a hydratační. Mohou obsahovat i ochranu proti UVA a UVB záření (často označované jako SPF). Doporučuji vybírat si nejméně SPF 25 a víc. Pokud trpíte na pigmentové skvrny, tak SPF 50+.
 • Noční krémy mají za úkol pleť vyživit a regenerovat. Mohou být i hutnější než krémy denní. 
 • Na trhu jsou dostupné i krémy univerzální (bez SPF), které lze používat ráno i večer

Pokud krém NEobsahuje SPF, nezapomeňte prosím ráno použít i další krém s SPF (např. pleťový krém na opalování vhodný pro váš typ pleti). 

Současně pozor na to, abyste krém s obsahem SPF NEpoužila večer. SPF by na noc pleť zbytečně zatížilo a pleť by si neodpočinula. 

Chraňte svoji pleť přes den pomocí krému s ochranným faktorem

4. Péče o oční okolí

Při péči o svoji pleť prosím nikdy nezapomínejte na oční okolí.

Pokud jste nalíčená, vždy začněte večerní péči odlíčením očí. Pokožka kolem očí je velice jemná a citlivá, proto je třeba pro péči o oční okolí používat jiné přípravky než pro odlíčení a čistění pleti. Vyberte si takový výrobek, po kterém vás nebudou oči pálit. 

K odlíčení očí lze použít:

 • Odličovací mléka na oči
 • Dvoufázové odličovače očí – mají 2 viditelné složky na bázi oleje a vody. Před použitím je vždy nutné je protřepat. Jsou výborné na odlíčení voděodolného make-upu
 • Přírodní oleje

Po odlíčení a tonizaci pleti obličeje a nanesení pleťového krému (nebo klidně i před tím) použijte i krém určený speciálně na oční okolí.
Krémů na oční okolí máme na trhu mnoho a řeší nejčastější problémy s pletí okolo očí. Např. vrásky, tmavé kruhy pod očima, napuchlé váčky pod očima, povadlou pleť atd.

 

Při výběru kosmetických produktů jednotlivých kroků péče o pleť se nezapomeňte řídit svým typem pleti. Pokud neznáte svůj typ pleti mrkněte sem.

Při výběru produktů se řiďte svým typem pleti

Nesprávně zvolený přípravek pro péči o pleť vám může způsobit nemalé potíže. Např. přípravky pro mastnou a problematickou pleť mohou suchou pleť velmi dráždit a ještě více vysušovat.

Pokud to jde, doporučuji kosmetické přípravky nejdříve vyzkoušet na vzorečcích. Když vám bude sedět vzoreček, můžete si koupit výrobek ve standardním balení. Ušetříte si tak peníze a v neposlední řadě i zklamání nad výrobky, které se vaší pleti nebudou líbit.

 

 

 A ještě jedna důležitá věc na závěr: 

Základem péče o pleť je hydratace. A to nejen zvenku pomocí hydratačních přípravků, ale i zevnitř! Dbejte proto na dodržování PITNÉHO REŽIMU!