Jak začít s péčí o pleť?

Opět stojím před zrcadlem a prohlížím si svoji pleť…. Udělal se mi další pupínek a těch jizviček, co mám po celém obličeji! Říkám si: „Kdy už tohle proboha skončí?“ 

Je mi skoro 33 let a moje pleť i po dvou těhotenstvích vypadá stále stejně jako v osmnácti! Pro jiné by to asi byla super zpráva, ale ne pro mě. Od puberty mě totiž trápí akné a nic nenasvědčuje tomu, že to bude v budoucnu jinak. Je pravda, že po prvním těhotenství se mi akné trochu zlepšilo a pleť se zklidnila, ale s druhým těhu se vše zase vrátilo do starých kolejí. 

To budu v „pubertě“ až do důchodu? Takhle už to opravdu dál nejde! Musím s tím začít něco dělat. A tentokrát už ale opravdu pořádně! Doteď jsem se sice o svoji pleť starala, ale rozhodně nemůžu říct, že by to byla pravidelná a cílená péče.

No jo, jenže ono se snadno řekne pravidelně a efektivně pečovat o svoji pleť. Ale jak to mám proboha udělat? Kde mám začít? A jak to mám stíhat?

Máte to taky tak?

Nebo jinak. Stojíte před zrcadlem a jste nešťastné z toho, že se vám na obličeji zase objevily další vrásky? Ještě nedávno tam přece nebyly žádné! Nikdy jste o svou pleť nijak zvlášť nemusely pečovat, nebylo to potřeba? Vždycky jste měly pleť v pohodě a teď najednou toto? Také si říkáte, že je potřeba s tím něco začít dělat?

No jo ale co? Jak a kde začít?

Poradím vám. Začněte tím, že se zamyslíte, jak vaše pleť vypadá a jak se chová.

Mastí se a je náchylná k tvorbě akné, je pórovitá? Mastí se celá nebo jen v tzv. T-zóně, tedy na čele, na nose a v jeho okolí a na bradě? Nebo je bezproblémová a máte/měly jste pocit, že není potřeba vůbec nic řešit a nemusíte se o pleť starat? Když se umyjete vodou, máte pocit pnutí?

Odpovědi na tyto otázky vám napoví, který typ pleti máte. Typ pleti je z velké části dán geneticky. Ovlivňují jej ale i další faktory jako je prostředí, ve kterém se pohybujeme, naše strava, míra stresu atd.

Od typu pleti se odvíjí další péče. Každý typ pleti vyžaduje jiné zacházení a jinou péči. Pojďme si tedy určit, jaký je ten váš.

Rozlišujeme 4 základní typy pleti:

Normální pleť

Je ideální pletí, kterou by chtěla mít každá žena. Nemá sklony k nedokonalostem. Má jemné póry, je hebká a nepne. Má vyváženou tvorbu kožního mazu i hydrataci. Bohužel u dospělých se vyskytuje jen zřídka.

Tomuto typu pleti postačí pravidelná základní denní a noční péče.

Suchá pleť

Suchá pleť je charakteristická sníženou tvorbou kožního mazu, což způsobuje, že je méně odolná vůči vnějším vlivům a rychleji stárne. V mládí je pleť krásná, ale díky nedostatku hydratace jsou na pleti brzy patrné vrásky. Časté jsou pocity pnutí, zejména po umytí vodou. Pleť je na pohled jemná, ale na dotek může být drsná a šupinatá.

Majitelky této pleti často nepociťují potřebu se o svoji pleť starat. Pokožka je krásná sama o sobě.

Pamatuji si, jak jsem spolužačkám a kamarádkám s takovou pletí vždy záviděla. Nikde žádné pupínky, rozšířené póry…. Prostě pleť jak z bavlnky.

Bez pravidelné péče se však na pleti poměrně brzy začnou objevovat první zřetelné vrásky, které se rychle prohlubují. Pleť stárne.

Suchou pleť je potřeba pravidelně hydratovat a vyživovat. Neměly by se používat kosmetické přípravky s obsahem alkoholu, který pleť vysušuje.

Mastná pleť

Mastnou pleť způsobuje nadměrná produkce kožního mazu. Pleť je na pohled lesklá, s rozšířenými póry, které se často zanáší, ucpávají a snadno se tvoří pupínky a zánětlivé vřídky = akné.
Na druhou stranu tato pleť pomaleji stárne. Je elastičtější a vrásky se tvoří mnohem později než tomu je u suché pleti.

O tuto pleť je potřeba se důkladně pravidelně starat. HYDRATOVAT! ji (ANO i na mastné pleti se můžou tvořit suché šupinky) a hlavně PRAVIDELNĚ ČISTIT!, aby se předcházelo zanášení pórů a tvorbě akné.

Smíšená pleť

Je nejrozšířenější variantou pleti. Mám ji například i já 🙂 Je kombinací 2 různých typů.
Pleť se vyznačuje mastnější T-zónou, tedy oblastí čela, nosu a jeho okolí a brady, které tvoří písmenko T, a normální až sušší pletí na tvářích.

Takže čelo, nos a brada jsou díky zvýšené tvorbě kožního mazu na pohled lesklejší a mírně pórovité se sklonem k tvorbě nedokonalostí (akné a černé tečky nejen na nose). A tváře mají pro změnu sklon k suchosti. Po umytí vodou cítím pnutí a nemůžu se dočkat, až pleti poskytnu komfort v podobě vhodné péče.

I smíšenou pleť je potřeba pravidelně čistit a hydratovat. Správná péče pleť sjednotí – zmatní lesklé části obličeje a současně dostatečně hydratuje suché tváře.

Dále lze ještě rozlišovat citlivou a zralou pleť:

Citlivá pleť

Je často spojovaná se suchou pletí, ale citlivostí může trpět i smíšená pleť v důsledku nesprávné péče. Citlivá pleť se velmi snadno podráždí, může být místy zarudlá, hrubá, může i svědit a být napjatá.

Pleť vyžaduje speciální péči, která ji zklidní a posílí její ochrannou bariéru.

Zralá pleť

Stárneme. A stárne i naše pleť. S přibývajícím věkem pleť ztrácí svoji pružnost (ubývá kolagenu a elastinu), buňky jsou méně aktivní a pomaleji regenerují. Pleť se stává tenčí, matnější a tvoří se nám viditelné vrásky. Můžou se vyskytovat i pigmentové skvrny.

Rychlost stárnutí pleti záleží na našem životním stylu. Stárnutí výrazně urychluje i nadměrné vystavování pleti slunečnímu záření. Proto je důležité pleť chránit přípravky s ochranou proti UVA i UVB záření.

Důležitá je pravidelná péče, hloubková výživa a hydratace. Na místě je kromě základní péče o pleť používat i pleťová séra.

POZOR! Nejen zralou pleť, ale VŠECHNY DRUHY PLETI, zejména ty, které jsou náchylné k tvorbě akné a pigmentových skvrn, je třeba chránit před slunečním UVA i UVB zářením po celý rok!

Takže… Už víte, jaký je váš typ pleti? No výborně! Pojďme se tedy v dalším článku podívat na to, co minimálně můžete/musíte pro svoji pleť udělat, tedy jaká je základní péče o pleť. 😊