Proč (ne)používat micelární vody

Stále častěji slyším od svých klientek a kamarádek dotazy jak to je s používáním micelární vody na odlíčení pleti.

Micelární vody zaznamenaly během posledních deseti možná i více let obrovský boom a v dnešní době nechybí v kosmetické výbavě většiny žen.

V posledních letech se ale vynořila řada pochybností týkajících se kvality micelárních vod a jejich účinků na pleť.

Kde je pravda?

Výrobci vychvalují micelární vody jako TOP produkty. Navíc je můžeme koupit i v lékárně, tak přece nemůžou být škodlivé, ne? Ale proč je teda na webu dostupná hromada článků a diskuzí, kde se micelární vody v žádném případě nedoporučují používat?

Je těžké se přiklonit na tu či onu stranu, že?

Sama jsem micelární vodu několik let používala, a nepřišlo mi, že by měla na moji pleť nějaký špatný vliv…je ale možné, že jsem si toho tehdy jen nevšimla. Nepřikládala jsem tomu, jak se moje pleť cítí nijak velký význam.

U používání micelární vody mi ale časem začalo opravdu vadit množství odličovacích tamponků, které jsem vyplácala při odličování a čistění pleti. Proto jsem pak přešla na čistící gely a pěny… A teď už si upřímně neumím představit, že bych si umývala pleť jen micelárkou.

Jak to tedy s micelárními vodami je?

Micelární voda vznikla v 90. letech ve Francii a velmi rychle se rozšířila do celého světa. Na trhu jich je velké množství, existují „micelárky“ pro různé typy pleti, parfémované i neparfémované….

Faktem je, že micelární vody jsou velmi oblíbené, protože rychle a snadno odlíčí prakticky všechno, včetně make-upu, očních líčidel i rtěnky.

A jak je to možné?

Micelární vody obsahují micely, což jsou molekuly tenzidů, které na sebe dokonale vážou nečistoty i maz. Tenzidy se běžně používají mimo jiné i v čistících prostředcích, prášcích na praní nebo v šamponech či mýdlech.

Pravidelné používání micelárek může vést ke ztenčení ochranné kožní bariéry, což má pak za následek zvýšenou citlivost pleti, časté podráždění a vysoušení. Pokud se toto stane, málokdy ale padne vina na micelární vodu, většinou si ženy myslí, že problémy způsobují jiné výrobky, které k péči o pleť používají.

Nebudu vám tady říkat, že micelární vody jsou špatné a hned teď je musíte přestat používat. Každá máme svůj rozum a dokážeme si vyhodnotit pro a proti. A také je důležité poslouchat svoji pleť. Vnímat, jak se pleť cítí po kterém výrobku.

Pokud vám odličování micelární vodou vyhovuje, klidně ji používejte dál. Je ale lepší ji používat jako první krok dvoufázového čištění. Opravdu se nedoporučuje nechat ji na pleti.

Nenechávejte micelární vodu na pleti. Vždy ji smývejte!

Jestliže se neodličujete dvoufázově a používáte micelární vodu, je nutné ji VŽDY OPLÁCHNOUT čistou VODOU, aby se zbytky „micelárky“ dostaly z pokožky pryč.

Pokud mám říct svůj vlastní názor, když už micelární vodu chcete používat, je lepší po ní sáhnout spíše příležitostně. Např. na dovolené (když s sebou nechcete táhnout celý kosmetický arzenál) nebo když se vám po propařeném večeru opravdu nechce se zdlouhavě odličovat (je lepší se odlíčit micelárkou než vůbec!).

Toto je za mě vše, co se týče micelárních vod. Každá si musíme sama zvážit, jestli micelární voda naší pleti vyhovuje a jestli ji chceme v péči o pleť používat nebo ne. 

Pokud máte nějaké doplňující dotazy, neváhejte mě kontaktovat.